Rynek procesorów jest świadkiem dramatycznej zmiany, ponieważ AMD stopniowo zmniejsza lukę w stosunku do Intela, stanowiąc nawet potencjalne zagrożenie dla tego wieloletniego lidera branży. Najnowszy raport pokazuje, że AMD zdobyło prawie 30% udziału w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych w trzecim kwartale 2024 r., co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Procesory Intel Raptor Lake 13. i 14. generacji otrzymywały ciągłe skargi od użytkowników dotyczące problemów ze stabilnością, co jest postrzegane jako główny powód, dla którego wiele osób przesiada się na procesory AMD.
W międzyczasie AMD wykorzystało tę okazję, aby poczynić postępy dzięki wydajnym i stabilnym procesorom z serii Ryzen 9000. W rezultacie udział AMD w rynku procesorów do komputerów stacjonarnych wzrósł o 5,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 10% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, osiągając 28,7%. Chociaż Intel nadal posiada ponad 70% rynku, jego dominująca pozycja jest poważnie zagrożona. Jeśli Intel szybko nie rozwiąże problemów ze stabilnością swoich procesorów Raptor Lake, może być zmuszony do "oddania tronu" AMD w niezbyt odległej przyszłości.
Poza rynkiem procesorów do komputerów stacjonarnych, AMD przoduje również w kilku innych obszarach. Produkty AMD dominują obecnie na listach bestsellerów na Amazon, a firma dostarcza procesory do głównych konsol do gier, takich jak PS5 i Xbox Series, a także urządzeń przenośnych, takich jak ROG Ally.
Podczas gdy prześcignięcie Intela przez AMD jest znaczącym wydarzeniem, wzrost Nvidii w branży centrów danych był niezwykły. Akceleratory AI Nvidii zajmują dominującą pozycję na rynkach AI i HPC, napędzając znaczny wzrost firmy. Warto zauważyć, że same przychody Nvidii z sieci przekroczyły przychody z centrów danych zarówno Intela, jak i AMD. Ponadto liczba ta nie obejmuje sprzedaży procesorów graficznych i obliczeniowych Nvidii. Warto pamiętać, że Nvidia sprzedała procesory graficzne AI/HPC o wartości 42 miliardów dolarów tylko w pierwszej połowie tego roku, co sprawia, że sprzedaż centrów danych AMD i Intela wydaje się niewielka w porównaniu.
Walka pomiędzy Intelem i AMD staje się coraz bardziej intensywna. Czy Intel zdoła obronić swoją "koronę", czy też AMD pokona rywala i przejmie kontrolę nad rynkiem procesorów? Odpowiedź na to pytanie poznamy w nadchodzących miesiącach. I jak zawsze, czekając na więcej ekscytujących wiadomości, pamiętaj, aby skorzystać z naszego narzędzia porównawczego, aby znaleźć najlepszą ofertę na następną ulubioną grę.
Odpowiadanie na wiadomość